• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Доступ до публічної інформації

Білоцерківський заклад дошкільної освіти №3 "Веселка" Білоцерківської міської ради Київської області надає публічну інформацію керуючись Законом України «Про доступ до публічної інформації» та Указом Президента України «Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічною інформацією є відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень.

1. Запит на інформацію подається фізичною або юридичною особою, об'єднанням громадян без статусу юридичної особи дошкільних закладів усній чи письмовій формі під час особистого приймання або шляхом надсилання поштою, електронною поштою або телефоном (усно).
2. Запит на інформацію подається у довільній формі.
3. Запит на інформацію повинен містити:
- прізвище, ім'я, по батькові (найменування) запитувача, поштову адресу, адресу електронної пошти або номер засобу зв'язку (телефон, електронна адреса);
- загальний опис інформації, яку запитувач хотів би отримати, або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит;
- підпис і дату (за умови подання письмового запиту).
4. Запит на інформацію може бути подано особисто до структурних підрозділів або посадовим особам, які організовують в установленому порядку доступ до публічної інформації, якою володіє дошкільний заклад, в робочий час згідно з правилами внутрішнього розпорядку.

Під час подання запиту на інформацію запитувач зазначає зручну для нього форму отримання інформації.

У разі коли з поважних причин (інвалідність, обмежені фізичні можливості тощо) особа не може подати письмовий запит, його оформлює посадова особа, яка організовує у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою володіє розпорядник інформації, із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові, контактного телефону в запиті, та надає копію запиту особі, яка його подала.

На вимогу запитувача на першому аркуші копії запиту проставляється відбиток штампа із зазначенням найменування розпорядника інформації, дати надходження, вхідного номера запиту та повертається запитувачу.

З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію:
форми для подання інформаційного запиту у письмовому вигляді:

- від фізичної особи;
- від юридичної особи;
- від об'єднань громадян.

Вірусний гепатит А

не захворювання печінки, викликане вірусом. Джерелом інфекції є хвора людина. Інфекція передається через шлунково-кишковий тракт. Основним фактором передачі є насамперед питна вода, а також харчові продукти, овочі та фрукти, котрі вирощені на зрошувальних грунтах.Вірусний гепатит А вважається сезонним захворюванням, як правило, збільшення випадків захворювання спостерігається в осінньо-зимовий період.Вірус гепатиту А досить стійкий у навколишньому середовищі. При кімнатній температурі він може зберігатися до двох тижнів, а при температурі +4 С протягом кількох місяців.

З 1995 року захворюваність на вірусний гепатит А знижується, однак, за даними ВООЗ, щорічно за медичною допомогою звертаються від 70 до 150 тис. осіб. На сьогодні – це одна з найпоширеніших у світі інфекцій.

В Україні за останні 5 років на вірусний гепатит А перехворіло близько 400 тисяч осіб, кожний третій хворий – дитина.Ознаки захворювання.

§ Підвищення температури

§ Пожовтіння склер очей

§ Потемніння сечи

§ Нудота

§ Втома

§ Втрата апетиту

§ Біль в животі, або відчуття важкості.

Профілактика

Важливу роль у попередженні виникнення та розповсюдженості гепатиту А відіграє громадська свідомість та дотримання правил особистої гігієни. Щоб уникнути захворювання фахівці рекомендують:

1. вживати доброякісну питну воду, що подається водопровідними джерелами централізованого та нецентралізованого водопостачання, котрі контролюються комунальною службою та санепідстанціями;

2. воду з нецентралізованих джерел (колодязів, копанок тощо) перед вживанням кип’ятити;

3. не використовувати воду із сумнівних джерел;

4. не вживати продукти, придбані на стихійних ринках;

5. ретельно мити перед вживанням овочі та фрукти;

6. дотримуватись технологічного (температурного) режиму приготуввання їжі;

7. регулярно мити руки.

У випадку виявлення перших ознак захворювання хворого необхідно ізолювати від здорових людей і терміново звернутись до сімейного лікаря, або до лікаря інфекціоніста!

Памятайте!!! Від дотримання вищевказованих правил залежить
Ваше здоров я та здоров’я іншіх !!!

Кiлькiсть переглядiв: 1475

Коментарi